Ostali tutorijali


Kako da otvorim Gmail adresu?

Zašto Gmail? Zašto ne Yahoo, MSN (Windows Live)? Ili neki treći u moru besplatnih email servisa? Zato što Gmail poseduje karakteristike koje ga, po mom mišljenju, stavljaju daleko ispred svih ostalih email servisa. Naravno, besplatan je (kao i ostali popularni servisi), ali se odlikuje velikom brzinom (između ostalog ima i opciju učitavanja za slabije internet konekcije), izuzetan spam filter, odlična pretraga mailova, zatim, trenutno nudi kapacitet inbox-a od preko 7 GB, i koji je u stalnom porastu.
Za razliku od ostalih servisa, koji su organizovani preko foldera (ručno ih kreirate, i ručno prebacujete mailove u iste), Gmail je organizovan preko oznaka (label), svakom mailu možete da dodelite odgovarajući label, i to automatski, kreiranjem filtera za svu poštu koja stiže sa određene adrese (ili sa više njih), možete automatski da arhivirate poštu sa unapred definisanih adresa, da je automatski brišete, označavate kao pročitanu… (više o korišćenju i prilagođavanju Gmail-a biće u nekom od narednih postova).
A sada da pređem na samo kreiranje google naloga, tj. otvaranje Gmail adrese.
Otvorite stranicu http://mail.google.com/mail/?hl=sr&tab=wm
Pošto nemate nalog i niste prijavljeni pojaviće vam se ovakav prozor:
Kliknite na „Otvorite nalog“. Dobićete sledeći prozor:


U gornjem desnom uglu imate mogućnost da promenite jezik ukoliko to želite.
Popunite zahtevana polja vašim podacima, unesite vaše ime, prezime i željeno ime za prijavu (korisničko ime -- username), zatim proverite da li je izabrano korisničko ime na raspolaganju klikom na dugme „Proverite šta je na raspolaganju“. Ukoliko je vaše željeno korisničko ime zauzeto (neko ga je registrovao pre vas, obično je to slučaj sa čestim imenima i prezimenima) pojaviće vam se sledeće:
Pokušajte sa nekim drugim korisničkim imenom, kombinacijom vama logičnih reči, naziva ili brojeva. Kad konačno izaberete ono što vam je ostalo na raspolaganju dobićete nešto ovako:

Sledeći korak je unos lozinke (password). Dobro smislite lozinku, ne koristite imena, prezimena, nazive mesta, imena životinja i slično. Neka to bude komplikovana lozinka koja je samo vama logična -- kombinacija malih i velikih slova, brojeva i specijalnih karaktera. Ponovo unesite istu lozinku u naredno polje (da se slučajno ne bi potkrala greška u kucanju) .
Opciju „Ostanite prijavljeni“ možete ostaviti uključenu, a i ne morate. Ako je uključite nećete morati svaki put da unosite vaše podatke prilikom prijavljivanja na Gmail. To je dobro ukoliko samo Vi koristite kompjuter, međutim, ukoliko i druga lica imaju pristup vašem kompjuteru, a ne želite da nakon vas pregladaju vašu poštu ili da šalju poruke sa vašeg naloga, onda obavezno isključite ovu opciju.
Opciju „Omogućite web istoriju“ obavezno isključite ukoliko ne želite da google prati šta sve pretražujete na internetu, itd…
Za slučaj da zaboravite vašu lozinku Google je omogućio da vam malo pripomogne, a to je upravo „Pitanje za sigurnost“. Ako zaboravite lozinku Google će vam postaviti pitanje koje vi izaberete ovom prilikom, zato budite pažljivi. Imate na raspolaganju već definisana pitanja, kao i mogućnost unosa sopstvenog pitanja (izaberite „Želim da napišem sopstveno pitanje“):





Zapamtite pitanje i odgovor!
Kod „Lokacije“ izaberite zemlju u kojoj se nalazite, npr. Srbija. Unesite verifikacioni kod, pročitajte Uslove korišćenja, a zatim kliknite na dugme „Prihvatam, otvori moj nalog“.

Ako ste nešto pogrešili bićete obavešteni o tome, te stoga ispravite navedene greške. Ukoliko je sve uneto kako treba i dolikuje trebalo bi da dobijete ovo:

Sada ste vlasnik Gmail adrese -- uspešno ste otvorili Google nalog. Pomoću ovog naloga možete da koristite i druge Google usluge.
Kliknite na „Prikaži moj nalog“ i otvoriće vam se Gmal. Uživajte!
Napomena: Nemojte zaboraviti korisničko ime, lozinku i sigurnosno pitanje!